Kolumny KODA

Strona główna Koda e-mail FAQ

Najczęściej zadawane pytania:


Jaka jest optymalna odległość kolumn od ścian pomieszczenia?:

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytanie. Przede wszystkim musimy wiedzieć jaki rodzaj kolumn posiadamy oraz jaką charakterystykę dźwięku lubimy. Podstawowa zasada jest taka, że im kolumny stoją dalej powierzchni odbijające jak np. ściana wówczas udział niskich dźwięków (basów) jest mniejszy. Kolumny z systemem bas-refleks umieszczonym z tyłu wymagają odstępu od ściany około 1 metr a w przypadku otworów bas-refleks umieszczonych z przodu zaleca się aby dystans pomiędzy przednią ścianką kolumny a znajdującą się za nią ścianą pomieszczenia wynosił co najmniej 1 metr. Należy też wspomnieć o kwestii zakłóceń spowodowanych odbiciem dźwięku od ścian bocznych. Aby uniknąć tych zakłóceń należy bądź odsunąć głośniki o około metr od bocznej ściany lub spróbować ją wygłuszyć np. ustawiając jakiś mebel który w pewnym stopniu pochłonie lub rozproszy dźwięk.

Jeśli zależy nam na potężnym basie, ale kosztem jego kontroli oraz zagłuszenia troszkę innych częstotliwości wtedy możemy przysunąć kolumny bliżej ściany.

Dlaczego nie można podłączać kolumn 4-omowych do wzmacniaczy 8-omowych?

Pytanie te sprawia kłopoty wielu sprzedawcom sprzętu audio, jednak nie ze względu na brak wiedzy a na złożoność problemu i brakiem jednoznacznej odpowiedzi. Zasada jest taka, że podłączając głośniki o impedancji 4-omowej do wzmacniacza 8-omowego wywołamy przepływ prądu o zbyt wysokim natężeniu co może uszkodzić końcówkę mocy wzmacniacza. Jednak sytuacja taka dotyczy tylko nielicznych wzmacniaczy starszego typu nie wyposażonych w układy zabezpieczające. Kupując wielokanałowy amplituner możemy często spotkać ostrzeżenia przed podłączaniem kolumn 4-omowych. Jednak jak się okazuje zdecydowana większość takich amplitunerów będzie współpracowała z tymi głośnikami a oznaczenia producentów głośników okazują się bardzo zwodnicze i nie konkretne. W związku z tym nie należy się za bardzo kierować tym parametrem przy wyborze głośników gdyż prawdopodobieństwo uszkodzenia naszego sprzętu jest niewielkie.

Słownictwo techniczne dotyczące kolumn:

Skuteczność - SPL - (Sound Pressure Level) - Jest to poziom ciśnienia akustycznego mierzony w dB (siła głosu). SPL zależny jest od konstrukcji głośnika np. jego wymiarów albo masy membrany itp.

Pasmo przenoszenia - Jest to zakres częstotliwości, który zostanie poprawnie przeniesiony przez głośniki.

Moc ciągła ( RMS ) - Skrót od Root Mean Sguared (moc sinusoidalna - ciągła). Rzeczywista efektywna moc - mierzy się ją po doprowadzeniu do wejścia urządzenia sygnału sinusoidalnego o niezmiennym napięciu przez długi czas.

Moc szczytowa - Jest to chwilowa moc maksymalna, którą mogą oddać głośniki w bardzo krótkim odcinku czasu, np. przez jedną sekundę.

Impedancja - Impedancja to parametr dopasowania kolumn do wzmacniacza. Jest to rezystancja dla prądu zmiennego, mierzona w ohmach. Określa m.in. obciążenie wzmacniacza przez głośnik. Głośniki o niskiej impedancji są trudniejsze do wysterowania przez wzmacniacz. W zestawach głośnikowych impedancja wynosi zazwyczaj 4-8 ohm.

Bass-reflex - Rodzaj obudowy zestawu głośnikowego, w którym, w celu wyeksponowania niskich tonów, wykorzystano przepływ powietrza poprzez otwór w kolumnie - bass-refleks.

System dwu i pół-drożny - Ta unikatowa konfiguracja łączy najlepsze cechy systemów dwudrożnych i trójdrożnych. Zapewnia spójne i płynne odtwarzanie dźwięku tak jak w systemie dwudrożnym z rozszerzoną reprodukcją basów i mocą systemu trójdrożnego.

Włókno szklane - Membrany zrobione ze specjalnej mieszanki włókien szklanych z klejem pomagają równomiernie rozchodzić się falom w samej membranie jak i zapobiegać powstawaniu fal stojących w membranie, zapewniając w ten sposób zminimalizowane podkolorowania pasma i bardzo przejrzyste odtwarzanie tonów średnich.

Copyright (c) 2004 - 2022 by RMS.pl, Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All rights reserved.